#Dziennik#Relacje#Życie

Co powiedziałbyś młodszemu sobie?

Trafiłem dziś na ten obrazek w internecie i zamarłem na moment. Napis na nim zmusił mnie do refleksji i zastanowienia się nad tym, co by było, gdybym rzeczywiście mógł porozmawiać z moją młodszą o kilka lat wersją.


Gdybym miał okazję porozmawiać z młodszym mną, zobaczyłbym przed sobą wystraszonego, zakompleksionego i zagubionego chłopaka. Usiadłbym z nim przy jednym stole, spróbował złapać kontakt wzrokowy i udzieliłbym mu fundamentalnych, w tej chwili oczywistych dla mnie wskazówek:


1. Nie musisz być lubiany przez wszystkich. Więcej – nie powinieneś być. Powinieneś dbać o dobre relacje z ludźmi, na których Ci zależy i którzy mają realny wpływ na Twoje życie. Całą resztę możesz olać. Nie wierzę, że można być lubianym przez każdego i nie zostać jednocześnie dwulicowym hipokrytą. Po co to komu?


2. Kobiety nie naprawią Twojego życia. To raz. Dwa, jeśli chcesz w swoim życiu kobiet, to spraw, by było ono ciekawe i wartościowe. Nikt nie może dać Ci szczęścia, tylko Ty sam. Dopiero wtedy, kiedy jesteś wewnętrznie poukładany możesz się z kimś wiązać. Jeśli jesteś nieszczęśliwy, co masz do zaoferowania drugiej osobie oprócz swego zagubienia i cierpienia?


3. Zawsze mów co myślisz. Masz takie samo prawo do wyrażania swojej opinii, co każdy. Nie daj się stłamsić, bądź asertywny w każdej sytuacji.


4. Nie bój się podejmować działania i bądź cierpliwy. Jeśli czegoś pragniesz nie pozwól, by pozostało to w sferze marzeń. Wyznacz sobie cele i powoli je realizuj. Czas i tak minie, spraw by był produktywny i przyniósł pożądany efekt.


5. Życie jest za krótkie na strach. Olej swoją strefę komfortu i każdego dnia zaskakuj siebie, rozwijaj się. Stawiaj czoła krępującym, nowym i niemiłym sytuacjom, które zwykłeś omijać szerokim łukiem. Przestań zasłaniać się wymówkami. Zdobywaj doświadczenie, ucz się samego siebie i poszerzaj horyzonty.


6. Poświęcaj czas swojej rodzinie i nie bój się otwarcie okazywać swoich uczuć. Nigdy nie wiesz, kiedy ktoś bliski po prostu odejdzie. Powiedz co masz do powiedzenia teraz, bo później możesz już nie zdążyć. Przełam powierzchowność w stosunkach ze swoimi rodzicami, braćmi, siostrami, dziadkami. Przytul, powiedz, że kochasz. Zrzucisz z siebie wielki ciężar i nie będziesz musiał żałować, że nigdy tego nie zrobiłeś.


7. Jeśli sukces ma słodki smak, to porażka słodko-gorzki. Nie bój się ryzykować i przegrywać, bo z każdego niepowodzenia wynosisz bezcenne doświadczenie, które pozwoli Ci efektywniej działać w przyszłości.


„Człowiek, który wiele osiąga popełnia wiele błędów, ale nigdy nie popełnia największego błędu, jakim jest nie robienie niczego.” - Benjamin Franklin


8. Uznanie w oczach kobiet jest bez znaczenia. Uznanie w oczach znajomych jest bez znaczenia. Jedyna walidacja mająca głębszą wartość to ta w postaci uśmiechu zadowolenia, gdy widzisz swoje odbicie w lustrze. To, co o sobie myślisz wpływa bezpośrednio na jakość Twojego życia, więc dbaj o to, byś był ze sobą spójny i realizuj się w dziedzinach, które Cię pozytywnie napędzają.


9. Nigdy nie daj sobie wmówić, że jesteś od kogoś gorszy. Mój fizyk w liceum mawiał: „Jeśli przez całe życie wszyscy ci będą powtarzać, że do niczego się nie nadajesz, w końcu zaczniesz im wierzyć”. Dlatego ufaj sobie, znaj swoje mocne i słabe strony, a własną wartość weryfikuj wynikami w dziedzinach, które są dla Ciebie ważne. Uwierz w siebie, bo możesz dosłownie wszystko, a jedyne ograniczenie siedzi w Twojej głowie.


10. Nie bagatelizuj rad od ludzi, którzy byli kiedyś w Twojej sytuacji. Co prawda uważam, że człowiek uczy się tylko na własnych błędach, ale wskazówki innych pozwalają dużo szybciej znaleźć właściwe rozwiązanie, gdy już się potkniesz.


11. Naucz się odróżniać konstruktywną krytykę, z której można coś wynieść, od tej bezwartościowej – opartej na złych wnioskach, zazdrości, niepełnym obrazie sytuacji lub innym systemie wyznawanych wartości.


12. Nie zadręczaj się przyszłością. Myśl o niej i planuj, ale nie przesadzaj z negatywnymi myślami. Uświadom sobie, że przyszłość jest teraz. Wiedza o tym, że to co robisz w chwili obecnej ma bezpośrednie przełożenie na to, co będzie kiedyś, zmobilizuje Cię do intensywnego działania i przyniesie wewnętrzny spokój, którego tak bardzo pragniesz.


To były rzeczy, które powiedziałbym młodszemu sobie. Teraz kolej na Was. Gdybyście mieli okazję, jaki przekaz wysłalibyście w przeszłość?


Niektórzy mogą powiedzieć, że takie gdybanie jest bezcelowe, bo czasu się nie cofnie. Uważam zupełnie inaczej. Wymieniając rzeczy, które chcielibyśmy powiedzieć swoim młodszym wersjom widzimy dokładnie, jak się rozwinęliśmy. W życiu najważniejszy jest progres i jeśli myśląc o tym artykule nie możesz wymyślić niczego wartościowego, czego nauczyłeś się przez kilka ostatnich lat, to najwyższy czas zastanowić się nad swoim życiem i zadać sobie ważne, ale to zajebiście ważne pytanie: dokąd tak właściwie zmierzam i dlaczego nie wyciągam po drodze żadnych wniosków?

comments powered by Disqus

Nie przegap

#Dziennik

No to wszyscy mamy przejebane

Dresistok

Chwile, które zostaną

O vincencie

Dzięki swej determinacji zmienił się z zakompleksionego introwertyka w konkretnego, pewnego siebie faceta. Autor niniejszego bloga, współpracownik CKM oraz trener rozwoju osobistego.